امروز: یکشنبه 3 بهمن 1400
دسته بندی محصولات
بخش همکاران

دانلود تحقیق آموزش اتوکد حرفه ای

دانلود تحقیق آموزش اتوکد حرفه ایدسته: آموزش نرم افزار
بازدید: 6 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 68 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 59

آموزش اتوكد حرفه ای ، آموزش اتوكد ، اتوكد ، دستورات اتوكد ، مختصات كارتسین

قیمت فایل فقط 19,800 تومان

خرید

انواع مختصات :

مختصات كارتسین (متعامد) : این نوع دستگاه مختصات مثل دستگاه مختصاتی است كه در ریاضیات پایه در آن آشنا شدیم . این مختصات در اتوكد به این صورت است كه نقطة صفر در گوشه سمت چپ مونیتر قرار دارد و به سمت راست و سمت بالا مثبت و عدد اول در اتوكد محور مختصات X را نشان می دهد و عدد دوم محل محور مختصات را Y نمایش می دهد .

نختصات نبی متعامد : گاهی لازم است مختصات یك نقطه را نسبت به مختصات ما قبل یا هر نقطة دیگری پیدا كنیم در این صورت به صورت مجازی دستگاه مختصات كارتسین روی نقطة مورد نظر قرارگرفته و نسبت به آن دستگاه مجازی مختصات سنجیده می شود . در این حالت نسبت به سمت راست و نسبت به بالای نقطه مورد نظر مختصات مثبت و نسبت به چپ و پایین نقطه مورد نظر منفی می باشد .

مختصات قطبی (پلار) : می توان غیر از نمایش یك نقطه روی صفحه با مختصات متعامد آنرا به صورت یك فاصله از مركز مختصات مورد نظر و زاویة آن نسبت به افق نیز نمایش داد . در این حالت فاصله از مركز مختصات مورد نظر عدد اول می باشد روی شكل m كه همیشه مقدار آن مثبت می باشد جهت چرخش زاویة مثبت به افق در جهت پاد ساعتگرد (مخالف ساعت) مثبت ( جهت دایرة مثلثاتی)              و جهت گردش در جهت ساعت را با منفی نمایش می دهیم .

مختصات نسبی قطبی : مانند مختصات نسبی متعامد می توان با انتقال مجازی دستگاه مختصات قطبی به نقطه مورد نظر باز هم مختصات قطبی را بسمت آورد جهت حركت محورهای مختصات نیز مانند قبل می باشد .                                                                     
دستورات اتوكد:

1- LINE . (l) : دستور یك خط را از نقطه ای كه كاربر مشخص می كنیم نقطه ترسیم می كند و تا زمانی كه دستور ادامه داشته باشد نقطه مرتباً خطوط ترسیم می شود . و از نقطه آخری به نقطه بعدی كشیده می شود . به دو صورت این فرمان قابل اجرا می باشد یا انتخاب Icon مورد نظر از نوار كناری Cad كلیك می شود .        یا اینكه دستور Line یا مخفف آن  در خط Command تأیپ می شود . نكته : توجه كنید خط E spasebar یا Euter در برنامه Cad عملكرد یكسان دارد و شروع فرمان با آنها انجام می شود پس از اجرای فرمان پیغامی بصورت Specify ferst point ظاهر می شود كه اگر بخواهیم از دستگاه متعامد استفاده كنیم . اول مختصات X سپس علامت           سپس مختصات Y را وارد می كنیم . مثلاً 1و22 این نقطه . نقطه اولیه می باشد و كلید Enter را می فشاریم .       پیام بعدی ظاهر شده next point و به این ترتیب می توان مختصات نقطه ی مورد نظر را بدست آورید . نكته : چنانچه بخواهیم از مختصات نسبی متعامد استفاده كنیم . ابتدا علامت @ و سپس از آن مختصات x وy را به شكل قبل وارد كنیم . 1و22 @ منتحا این بار سیستم نسبت به آخرین نقطه ونسبت به مختصات نقطه ی جدید ترسیم می كند . نكته ی مهم برای استفاده از مختصات قطبی ابتدا اندازهی بردار   m مورد نظر را نوشته سپس علامت بزرگتر


را می كذاریم سپس از آن مقدار زاویه درجه وارد می كنیم . ادامهی خط مورد نظر بدین صورت ترسیم خواهد شد . نكته : به دلیل اینكه علامت @ نمایانگر نسبی بودن مختصات است . سپس برای استفاده از مختصات نسبی قطبی نیز از علامت @ در ابتدای عبارت استفاده می كنیم .

   نكته : چنانچه احتیاج باشد در پایان عملیات لاین Line انتخابی خط به ابتدای خط متصل گردد . می توان با استفاده از تایپ C ابتدا و انتهای خط را به هم وصل گردد . نكته : تایپ حرف u مخفف undo  میتوان با این فرمان به عقب برگشت . این برگشت مراحل میتواند تا نقطه ی انتهایی فرمان ادامه یابد . زمانی كه كار با فرمان Line به پایان رسید می توان با استفاده از فشردن دكمه ی ESC یا با زدن كلیك راست وانتخاب Enter از منوی ظاهر شده به فرمان پایان داد . نكته : در زیر خط فرمان به عدد دارای 4 رقم اعشار دیده می شود . عدد اول مختصات كارتسین x را نسبت به صفر صفر نشان می دهد دو عدد دیگر به ترتیب مختصات y و z میباشد . نكته : با كلیك سمت راست حین اجرای فرمان نسبت به روی صفحه نقطه ای ظاهر میشود كه در مورد این صحبت شده و دو گزینه ی pan و  zooدر ادامه توضیح داده خواهد شد .

پادساعتگرد : مثبت . سیستم نسبی :                                        @ m < a  , @  x , y

خلاف جهت حركت ساعت . سیستم پلار :                                 m < a   ,   x , y

در آخر كلمه لازم نیست كه مختصات آخری را هم بدهیم بلكه فقط كافیست از حرف C استفاده كنیم خودش شكل را می بندد .

                                                                   1- @ 70 . 0      3. @ 70<180

                                                                             2- @ 30<90       4 . C        


وقتی كه خطی را می كشیم می توانیم با استفاده از كلیك راست كه كامل Undo , Enter , close است استفاده می كنیم یا با استفاده از دكمه . U را تایپ می كنیم . بعد Enter می كنیم .

دستور X Line یا Constraction Line         این دستور نیر مانند دستور Line به سه طریق قابل دسترسی است تایپ دستور X line در خط فرمان وقتی به منوی Draw و انتخاب Constraction یا از منوی كناری Icon مربوطه                  انتخاب كرده پس از اجرای فرمان بصورت عادی نقطه ای را ابتدا انتخاب نموده سپس نقطه دوم را انتخاب می كنیم و در امتداد پاره خط مورد نظر تا بی نهایت ترسیم خواهد شد .

 نكته : از این دستور بصورت زیر نیز می توان استفاده كرد پس از اجرای فرمان داریم .

‌‌‌‌‌‌[ hor/ver/ang/bisect/offect]             X line spbcify ipaintor

Horizental : افقی ، عمودی Vertical و زاویه Bisect.Ang : سه بعدی .

قیمت فایل فقط 19,800 تومان

خرید

برچسب ها : آموزش اتوكد حرفه ای , آموزش اتوكد , اتوكد , دستورات اتوكد , مختصات كارتسین

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر